Wdowi garb - przyczyny, objawy i jak się go pozbyć

Wdowi garb

Co to jest wdowi garb?

Wdowi garb nie jest przyjemnym określeniem i oczywiście nie tylko wdowy go mają. Dużo bardziej przyjaznym określeniem jest półeczka, poduszka na karku, a konkretnie między barkami, gdzie odcinek szyjny kręgosłupa łączy się z odcinkiem piersiowym. 

Kiedyś kojarzył się głównie jako przypadłość osób starszych, jednak siedzący tryb życia sprzyja pojawianiu się tej wyniosłości znacznie szybciej bez względu na wiek.

Z tego artykułu dowiesz się również:

  • jakie są przyczyny powstawania wdowiego garbu
  • jak sprawdzić czy zaczyna się tworzyć u Ciebie
  • czy wdowi garb boli
  • czy da się go pozbyć

Przyczyny powstawania wdowiego garbu

Na pojawienie się wdowiego garbu ma wpływ wiele czynników. Do najczęstszych zalicza się przede wszystkim:

  • mała ilość ruchu
  • długie siedzenie bez częstych zmian pozycji,
  • utrzymująca się nieprawidłowa postawa ciała,
  • przewlekły stres, tłumienie w sobie emocji,
  • zmiany hormonalne (np okres menopauzy),
  • osteoporoza (szczególnie u osób starszych)

Pochylanie głowy do telefonu, który trzymamy w ręce na wysokości klatki piersiowej powoduje wysuwanie się głowy w przód co również będzie sprzyjało pojawianiu się zmian.

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim pracownicy biurowi, a także fryzjerzy, stomatolodzy, kosmetyczki.

Sprawdź czy pojawia się u Ciebie

Samemu ciężko się zdiagnozować, dlatego jeśli chcesz sprawdzić czy zaczyna u Ciebie pojawiać się „półeczka” możesz poprosić kogoś żeby zrobił Ci zdjęcie od boku. 

Możesz również położyć się na plecach, prostujesz głowę wciskając potylicę w łóżko, tak jakbyś chciała zrobić podwójny podbródek i starasz się przełknąć ślinę. Jeśli jest to dla Ciebie trudne, nienaturalne, może to sugerować, że głowa jest zbyt długo w jednej pozycji i ciało zaczyna się zmieniać w złym kierunku.

Czy wdowi garb boli?

Wdowi garb sam w sobie nie boli, jednak długo utrzymująca się postawa głowy wysuniętej w przód może prowadzić do przeciążeń. W konsekwencji mogą pojawiać się bóle głowy i karku, ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, drętwienie rąk, szumy uszne, uczucie cięższej głowy.

Okazuje się, że najwięcej kobiet z wdowim garbem zgłasza się do gabinetu ze względów estetycznych. Zamiana ta po prostu nie wygląda ładnie.

Czy można się pozbyć wdowiego garbu?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Bardzo dużo zależy od tego, jak długo pacjentka funkcjonuje w tej postawie, jak długo prowadzi siedzący tryb życia.

Wdowi garb nie powstaje w przeciągu tygodnia. Osoby „pracujące” na niego 10-15 lat muszą wykazać się cierpliwością, ponieważ nie ma konkretnej odpowiedzi ile czasu zajmie uzyskanie pożądanego przez pacjentkę efektu wizualnego.

Pracując z wdowim garbem bardzo ważna jest praca ze znajdującymi się niżej częściami ciała. Daje to możliwość do szybszej zmiany i dostosowuje ciało do nowej pozycji, przez unikamy powstania nowych dolegliwości.

Im wcześniej zauważysz zmiany i im szybciej zaczniesz fizjoterapię tym skutki będą dużo mniejsze i szybciej pozbędziesz się kompleksu.

Połączenie fizjoterapii z ćwiczeniami przynosi dobre efekty, jednak dla każdej pacjentki należy indywidualnie dobrać rodzaj pracy.

Istotnym elementem terapii jest również zmiana złych nawyków i wykluczanie czynników sprzyjających powstawaniu garbu.

Jeśli masz wdowi garb umów się do mnie na wizytę. Dzięki odpowiednio dobranej przez mnie terapii pomogę Ci pozbyć się bólu i kompleksów z nim związanych.

Możesz się umówić dzwoniąc na nr 694089049 lub online klikając w przycisk poniżej.

Fizjoterapia Szamotuły

Fizjoterapeuta Szamotuły