Ból między łopatkami w pracy siedzącej

Ból między łopatkami
Fizjoterapia Szamotuły

Ból kręgosłupa między łopatkami, to częsty problem osób pracujących przy biurku, spędzających dużo czasu w samochodzie i tych, którzy wpatrują się długi czas w telefon.

Z tego artykułu dowiesz się :

  • jakie są najczęstsze przyczyny bólu między łopatkami
  • jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu?
  • jak pozbyć się bólu

Ból między łopatkami - główne przyczyny

Najczęstszymi przyczynami są brak ruchu i długotrwałe przyjmowanie statycznych pozycji. Bardzo często prowadzi to do utrzymywania się postawy z głową wysuniętą w przód. Efektem jest przeciążenie mięśni prostowników i ból między łopatkami. 

W pozycji głowy wysuniętej w przód, działanie wyżej wymienionych mięśni można porównać do zablokowanej smyczy, którą ciągnie pies. Mięśnie prostowniki chcą zapobiegać wysuwaniu się głowy do przodu i pracują z dużą intensywnością. Niestety nie są w stanie zatrzymać głowy co prowadzi do ich przeciążenia i w efekcie bólu.

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się bólu jest częsta zmiana pozycji i aktywność fizyczna. Według badań negatywne skutki spędzania 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej mogą być zneutralizowane przez godzinę aktywności fizycznej.

Idealnym rozwiązaniem jest wstawanie od biurka co około 45min – 1h i rozprostowanie kości. Jeśli możesz przejdź się lub zrób jakieś proste ćwiczenie np. to (kilknij tutaj). Jeśli w czasie pracy musisz się mocno skupić i tracisz poczucie czasu, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie sobie budzika lub timera, co przypomni Ci o oderwaniu się od komputera.

Ważne jest także częste zmienianie pozycji. Kiedy już wstaniesz żeby się rozprostować, kolejna pozycja siedząca którą przyjmiesz niech będzie inna od tej poprzedniej. 

Pamiętaj, że nie musisz przyjmować idealnej, książkowej pozycji. Usiądź tak, żeby było Ci wygodnie, a częste zmienianie pozycji rozwiąże problem nieidealnej pozycji siedzącej. 

Jak pozbyć się bólu?

Jeśli zauważasz u siebie, że głowa ucieka do przodu i czujesz ból, rozmasowanie mięśni między łopatkami przyniesie ulgę niestety tylko na chwilę. Żeby pozbyć się bólu należy rozluźnić mięśnie, które pociągają głowę do przodu. Dzięki temu mięśnie prostowniki również będą mogły się rozluźnić, a Ty poczujesz ulgę.

Długie przyjmowanie pozycji siedzącej często prowadzi do zmian także w innych częściach ciała i może okazać się, że bez rozluźnienia innych obszarów, cofnięcie głowy nie będzie proste, a uzyskane efekt w postaci zmniejszenia bólu nie spełni naszych oczekiwań.

Do każdego bólu trzeba podejść indywidualnie. Przyczyny występowania bólu u każdej osoby mogą być inne.

Jeśli odczuwasz ból między łopatkami umów się do mnie na wizytę. Dzięki odpowiednio dobranej przeze mnie terapii pomogę Ci zapomnieć o bólu.

Na wizytę możesz się umówić dzwoniąc na nr 694089049 lub online klikając w przycisk poniżej.

Fizjoterapia Szamotuły

Fizjoterapeuta Szamotuły