responsive web templates

Obręcz biodrowa (miednica) jako system zawieszenia

Mobirise

Ludzkie ciało wykorzystuje różne systemy do pochłaniania uderzeń
i radzenia sobie z nierównymi powierzchniami przy zachowaniu stabilności. Anatomiczne struktury stopy, kolana, miednicy
i kręgosłupa działają razem, aby rozłożyć siły i zapobiec zużyciu się ciała. Podobnie jak zawieszenie samochodu, zespół sztywnych ogniw i optymalnie ruchome połączenia funkcjonują jako łańcuch do zarządzania siłami i ruchem w strukturach nośnych.
Skupiając się na obręczy biodrowej można dokonać podobieństw pomiędzy sprężynami, amortyzatorami i łącznikami zawieszenia samochodu a kościami, stawami i więzadłami.
Z przodu obręcz biodrową tworzy spojenie łonowe, chrzęstny staw łączący dwie kości łonowe. Z tyłu składa się z dwóch dużych kości biodrowych, które łączą się centralnie z kością krzyżową.
Ciężar tułowia i górnej części ciała opada przez kręgosłup, obręcz biodrową, a następnie bocznie przez głowę kości udowej kończąc na kończynach dolnych.

Mobirise

Mechanika

W miednicy ciężar rozkładany jest głównie prze struktury znajdujące się z tyłu. Kość krzyżowa zawieszona między kościami biodrowymi przez więzadła krzyżowo-biodrowe i symetryczne napięcie w tych więzadłach są kluczowe do utrzymania stabilności miednicy. Złożona sieć więzadeł, w tym krzyżowo-biodrowe, krzyżowo-guzowe, krzyżowo-kolcowe utrzymuje pozycje kości krzyżowej podobnie jak sprężyny utrzymują równe napięcie w trampolinie.
Zrównoważone napięcie w tej więzadłowej sieci utrzymuje optymalne odchylenie i sprężystość obręczy biodrowej. Wynikająca z tego zmiana sił pomaga zmniejszyć obciążenie tkanek miękkich
i powierzchni stawowych, szczególnie w kręgosłupie.

Niewielka ruchomość z przodu w spojeniu łonowym, w połączeniu ze stawami krzyżowo-biodrowymi znajdującymi się z tyłu amortyzuje siły generowane przez niesymetryczne przenoszenie ciężaru i ruch obrotowy kości krzyżowej podczas chodu. Pomaga także
w utrzymaniu względnie stałej pozycji tułowia i głowy umożliwiając utrzymanie oczu na równi
z horyzontem. 

Mobirise

Dysfunkcje

Prawidłowe działanie systemu amortyzacji miednicy opiera się na równowadze między sztywnością i mobilnością. Nieprawidłowa ruchomość stawów wynikającą z uszkodzenia więzadła, ogólnej hipermobilności czy też dysbalansu mięśni może prowadzić do zmniejszenia skuteczności przenoszenia obciążeń. Może to powodować urazy i degeneracje krążków międzykręgowych i innych struktur, które muszą radzić sobie z nadmierną kompresją.
Nieprawidłowe ustawienie miednicy prowadzi do powstania kompensacji i nienaturalnej pozycji kręgosłupa, klatki piersiowej, obręczy barkowej oraz głowy. Często pojawia się również różnica
w długości kończyn dolnych. Wielu pacjentów cierpiących na ból dolnego odcinka kręgosłupa posiada takie zmiany strukturalne. Zniwelowanie ich jest konieczne do pozbycia się dolegliwości.

Zródło:
Massage & Bodywork